reklama

Načase niečo zmeniť!

Včerajšia reportáž z Črepín na televízii JOJ z jedného českého hypermarketu o postupoch pri predaji potravín, ma naozaj zaskočila. To že v hypermarketoch ignorujú viaceré predpisy týkajúce sa nakladania s potravinami určite neušlo viacerým pozorným zákazníkom, a to priamo na predajnej ploche pred mojimi očami. Zamestnanci musia mať a majú zážitky omnoho pestrejšie. Konečne sa jeden z nich odvážil prehovoriť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pri každej návšteve nie je problém uvidieť tovar ktorý treba skladovať pri teplote do 8 stupňov mimo chladiacich boxov, či hlodavce a holuby lietajúce po predajni, alebo nájsť tovar ktorého dátum spotreby už dávno uplynul. To, že toto sa deje pred očami zákazníkov už mohlo napovedať, že situácia v skladoch a príprave potravín môže byť ďaleko horšia. Ale výpoveď zamestnanca hypermarketu prekonala všetky moje najhoršie predstavy. Mäso po záruke je odbalené a znova zabalené s novým dátumom, a to aj viackrát, pokiaľ ešte má aspoň trochu farbu ako mäso. Nakoniec, to úplne hnilé a plesnivé, je použité na klobásy, kde s „kvalitným“ korením a farbivom prekryjú chuť a farbu plesne a hniloby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už zopár rokov tu máme hypermarkety, prišli s nižšími cenami vďaka nižším nákladom. Ceny potravín vôbec nestúpajú tak rýchlo ako roky predtým, dokonca niektoré klesajú. Hypermarkety redukujú náklady. Lenže už asi zašli priďaleko, redukovať náklady spôsobom predaja hnilého mäsa, už nie je niečo, čo by sa malo diať v slušnej krajine. Ich logika je čisto o peniazoch: Keby musel hypermarket vyhodiť všetko pokazené mäso po záruke, musel by zvýšiť cenu, to by možno spôsobilo ešte menší dopyt po mäsa, tak by sa ho pokazilo ešte viac. Do predajnej ceny by museli zarátať aj cenu vyhodeného mäsa. A tak to riešia ignorovaním predpisov, potom môžu ponúkať mäso lacno, pokiaľ by to nerobili, tak ako všetci ostatní, mali by tovar možno o 20% drahší, a kto by potom u nich kupoval? Zámerne nespomínam hypermarket o ktorom bola reportáž, lebo mi je jasné, že on mal len tú smolu, že uňho sa to prevalilo. Všetky majú ceny rovnaké, kto by predpisy neporušoval, v cenovej konkurencii s mäsom o 10, možno 20% drahším, čo môžu byť straty z pokazeného mäsa, by hneď pohorel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kontrola, ktorá by mala zabezpečiť dodržiavanie zákonov a predpisov, vôbec nefunguje. Zastaralé postupy kontrol a nedostatočné pokuty priamo umožňujú ignorovať všetko. Pokuta je nanajvýš vo výške zlomku denného obratu jedného hypermarketu. Ešte väčšia prekážka akejkoľvek efektívnej kontroly sú ich metódy. Pokiaľ príde kontrolór, najlepšie dopredu ohlásený u vedenia, asi nikto nebude pred ním vybaľovať staré mäso a baliť ho do nových obalov. Je načase "objaviť" aj nové metódy, ktoré poznajú inde vo svete. Inšpektor sa môže zamestnať v hypermarkete, pracovať tam týždeň, alebo mesiac, a môže zaznamenávať všetky postupy, vrátane video a audio záznamu. Tým sa odhalia všetky nesprávne postupy a zodpovedné osoby, ako aj to, či k tomu dochádza úmyselne. Rovnako efektívna je spolupráca zamestnancov s inšpekciou. Zamestnancovi, ktorý má podozrenie z nesprávneho postupu, môže byť ponúknutá spolupráca, môže zabezpečiť dôkazy a môže svedčiť proti svojim zamestnávateľom a samozrejme môže za to dostať finančnú odmenu, alebo mu môže byť zo zákona zaručené, že mu zamestnávateľ má vyplatiť dvojročnú mzdu, alebo mu nesmie dať nikdy výpoveď, riešení je viacero, ale cieľ je, aby sa konečne neoplatilo hypermarketom porušovať predpisy a ľuďom, ich zamestnancom, aby sa oplatilo niečo proti vedomému porušovaniu predpisov a ohrozovaniu zdravia zákazníkov zasiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predávať ľuďom pokazené mäso, vedome predávať pokazené mäso po dobe použiteľnosti, ale nie je len otázka dodržiavania predpisov nakladania s potravinami. Je to priame ohrozenie zdravia a životov ľudí. Pokazené mäso obsahuje nespočetné množstvo látok, o ktorých je dokázané že sú toxické, spôsobujú rakovinu, priamo poškodzujú zdravie pri zjedení, a to aj dlhodobo a s trvalými následkami, preto sú aj predpisy nakladania s mäsom také prísne. Ich vedomé porušovanie je priamy útok na zdravie ľudí, rovnako ako keď niekoho zastrelím, len na rakovinu človek nezomrie o pár sekúnd ako na strelnú ranu, ale o pár rokov, čo robí tento prípad ešte zákernejším, ešte spoločensky nebezpečnejším, než násilné trestné činy. Okrem toho, že toto vedomé poškodzovanie zdravia ľudí len za účelom znížiť svoje náklady, je poriadne nechutné, malo by byť aj trestné a osoby ktoré toto vedome robia, alebo prikazujú robiť svojim podriadeným by mali byť trestne stíhané. Medzi lúpežnou vraždou a ušetrení peňazí za vyhodené mäso, ktoré potom niekto zje, nevidím žiaden rozdiel - v oboch prípadoch páchateľ pre peniaze, svoj osobný prospech, úmyselne, vedomí si následkov svojho konania, neváha siahnuť obeti na zdravie a život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je načase niečo zmeniť, aby si prevádzkovatelia hypermarketov všimli, že existujú aj nejaké pravidlá nakladania s potravinami, a aby ich dodržiavanie nebolo konkurenčnou nevýhodou na trhu, čo je súčasný stav, pretože zákazník nemá šancu hodnotiť škodlivosť predávaných potravín a dodržiavanie platných pravidiel, iba cenu predávaného produktu (a lacnejšie je platiť pravidelne pokuty ako dodržiavať pravidlá). Štát, prostredníctvom kontrolných orgánov a sankcií vrátane trestnej zodpovednosti, by mal zabezpečiť aspoň minimálnu bezpečnosť predávaných potravín, aby mohol zákazník pokojne, bez obáv o svoje zdravie kúpiť aj zlacnené mäso, bohužiaľ realita je úplne niekde inde. A pritom ešte môže zarobiť na pokutách, prinajmenšom zarobiť na náklady na kontroly, z daní netreba použiť ani korunu, aj keby to bolo určite zmysluplné využitie - na ochranu zdravia. A niečo mi napovedá, že sa to netýka iba mäsa, ale aj iných potravín a celkovo hygieny a bezpečnosti práce s chemickými čistiacimi prostriedkami, čo je téma na ďalšie dlhé rozprávanie, a nie len v hypermarketoch ale aj u výrobcov, v reštauráciách...

Matej Bendžala

Matej Bendžala

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov. Žijem v Bratislave. Som študentom na Lekárskej Fakulte UK v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaPrávo a SpravodlivosťBezpečnosť potravínBratislavaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu