reklama

Liberáli na Slovensku?

Slovo liberál sa stáva čoraz populárnejšie medzi politikmi na Slovensku. Je moderné, keď sa politik nazve liberálom. Čo ale pod týmto slovom politici a ľudia rozumejú? Najmä keď sa za liberalizmom často krát skrývajú rôzne, aj protichodné názory.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Ja sa cítim byť liberálom. Uznávam slobodu iných ľudí v čo najväčšej možnej miere. Ctím si právo konať podľa svojej vôle, nakladať so svojimi statkami podľa svojej vôle, len s minimálne nevyhnutným zásahom štátu, a to tam, kde by boli ohrozené rovnaké práva inej osoby. A to je podľa mňa hlavná charakteristika liberalizmu – minimálne angažovanie sa štátu do práv, ale aj starostí ľudí, do chodu spoločnosti.

 Práve preto, že sa cítim byť liberálom, šokuje ma zakaždým, keď v televízii alebo v novinách vidím označovať slovom „liberáli“ stranu Aliancia Nového Občana (ANO). Už akoby slovo liberáli bolo synonymom tejto strany, vždy ma to riadne podráždi. Možno mám ja zlú definíciu liberalizmu, ale ja vnímam túto stranu ako pravý opak liberálov, podľa činnosti a vyhlásení jej predstaviteľov. Prečo ich tak označujú novinári mi je záhadou. Prečo tak označujú sami seba? Možno ide o pokus o nejakú názorovú orientáciu, no trafili zle, alebo liberalizmus bol práve neobsadený žiadnou z existujúcich politických strán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pozrime sa ale bližšie, čo ma viedlo k tomuto presvedčeniu. Minister hospodárstva Pavol Rusko (a zároveň predseda ANO) robí na svojom poste politiku dotácií súkromných spoločností peniazmi dane platiacich pracujúcich a konkurenčných firiem, a to nehovorím len o kórejskej automobilke KIA, pokračuje v tom ďalej. Nie je otázkou, či to je politika dobrá, alebo zlá pre slovenské hospodárstvo, alebo či to je férové k tým, dane platiacim ľuďom a firmám. Aj pripustiac, že ide o prospešný krok pri naháňaní investorov, nijako nemožno toto dotovanie považovať za prejav liberálneho myslenia, skorej naopak. A pokračujúce projekty a program ministerstva hospodárstva nesvedčia, že by išlo v prípade KIA len o výnimku v krízovej situácii na poslednú chvíľu, inak liberálne mysliaceho ministra. V takom prípade, by už ministerstvo hospodárstva ďalšie dotácie nepresadzovalo, ale zaujímalo by sa skorej o zníženie daní, zníženie odvodov, zlepšenie vymožiteľnosti práva, ktoré by mali určite lepší, širší a dlhodobejší účinok, podľa liberálne mysliacich ekonómov, než jednorazové dotácie. Znížiť dane nejde aj pre neustále dotovanie, preto sa treba rozhodnúť, či som politik liberálny, alebo iný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Inou témou slovenských „liberálov“ sú potraty. Na prvý pohľad sa môžu zdať názory prezentované ANO ako liberálne. Právo budúcej matky rozhodnúť o živote svojom a svojho dieťaťa sa zdá byť ukážkou slobody, liberálnosti. Ale ide naozaj o slobodu, ktorou sa neporuší sloboda a právo niekoho iného ďaleko väčším spôsobom? Ide o zložitú otázku etickú, medicínsku, takú ktorá nemá jednoduché riešenie – toto je slobodné a toto je neslobodné. Dovolenie ukončenia života trojmesačného embrya nemá nič spoločné so slobodou, ale s tým, že také embryo nepovažujeme za človeka so všetkými právami, čo nie je otázka liberalizmu. Téma potratov nemá so slobodou myslenia, s liberalizmom nič spoločné. Alebo potom by sme za „slobodné“ považovali aj ukončenie života 20 ročného človeka? Je to otázka kto alebo odkedy je človek človekom, nie otázka slobodnosti myslenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Antidiskriminačné opatrenia sú ďalšou obľúbenou témou. Ale nie liberálov, ale ľavice. Zavádzať kvóty na počet žien, kvóty na počet Rómov je síce pekné, ale určite nie liberálne, lebo liberáli nemôžu akceptovať takýto zásah štátu do práva zamestnávateľa vybrať si zamestnancov, alebo dokonca voliča vybrať si voleného zástupcu.

 Niekomu by sa zdalo, že čo je potom témou liberálov, keď nie „antidiskriminácia“, nie rovnosť pohlaví, nie potraty, nie moderná spoločnosť. No odpoveď je, že liberáli sú za minimálne zásahy štátu do života ľudí, do fungovania spoločnosti. A preto liberáli, ako politici, majú málo tém na ohurovanie voličov. Keby mali veľa nápadov, ako riadiť spoločnosť, ako predstavitelia štátu, tak už predsa nie sú liberálmi, naopak mali by témy štátu zmenšovať. No ale to nie je veľmi populárne, nemôžu ľuďom sľúbiť nič konkrétne, ale len akýsi pocit, že uvoľnením prostredia to príde samé, pričinením samotných ľudí.

Matej Bendžala

Matej Bendžala

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov. Žijem v Bratislave. Som študentom na Lekárskej Fakulte UK v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaPrávo a SpravodlivosťBezpečnosť potravínBratislavaNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu